Historia perfum

Historia perfum

Na przestrzeni dziejów historia perfum była fascynująca. Używano ich do różnych celów, od konserwowania żywności po uspokajanie nerwów żołnierzy. Używano ich również do celów religijnych. Historia perfum sięga czasów starożytnych Rzymian. Stosowano je również w kulturach Bliskiego Wschodu. Współczesna chemia również została wykorzystana do tworzenia perfum.

Starożytni Rzymianie

W okresie rzymskim perfumy były bardzo ważnym elementem życia. Używali ich zarówno mężczyźni, jak i kobiety. W pierwszych wiekach Imperium Rzymskiego perfumy były produkowane z naturalnych materiałów. Sprzedawano je w postaci płynów i proszków.

Starożytne perfumy były wykonywane z olejków, żywic i ziół. Używano ich na skórę i ubrania. Używano ich również jako kadzidła w ceremoniach religijnych.

Rzymianie używali również perfum do celów leczniczych. Maści te sporządzano z olejków z ziół, przypraw i żywic. Niektóre z najdroższych perfum były wytwarzane z oliwy z oliwek.

Rzymianie perfumowali również swoje domy, ubrania i meble. Używali olejków zapachowych na skórę podczas ceremonii religijnych i w łaźniach publicznych. Perfumy te były sprzedawane w postaci płynów, maści i proszków.

Istniał silny związek kulturowy między perfumami a kultem Afrodyty. Starożytni Rzymianie wierzyli, że perfumy mogą przybliżać ludzi do bogów. Wynikało to z faktu, że dobrze pachnąca osoba była uważana za zdrową. Ludzie wierzyli również, że perfumy są symbolem bogactwa.

Sklepy z perfumami były powszechne w starożytnym Rzymie. Sklepy te były identyfikowane przez malowidła ścienne i napisy. Perfumiarze byli nazywani unguentarii i byli szanowanymi rzemieślnikami. Ci rzemieślnicy chronili swoje kreacje i przekazywali tajne receptury swoim potomkom.

Starożytni Rzymianie używali wonnych maści do oczyszczania ciała. Używali ich również do perfumowania nóg, rąk i piersi. Unguenty były tłustymi maściami, które zawierały środki konserwujące.

Oprócz stosowania perfum ze względów higienicznych, Rzymianie używali maści zapachowych również podczas ceremonii. Podczas pogrzebów podrzucano w powietrze róże, a w publicznych łaźniach używano wody różanej. Rzymianie spryskiwali też gości wodą perfumowaną podczas bankietów.

Podczas wojen społecznych cenzorzy w Rzymie zakazali sprzedaży egzotycznych unguentów. Do produkcji tych maści używano kozieradki, majeranku i żółtej słodkiej koniczyny. Perfumy te uważano za drogie i były dostępne tylko dla klasy wyższej.

Cena perfum odzwierciedlała również status społeczny. Najdroższe perfumy w starożytnej Grecji nosiły nazwę Regale Unguentum. Rzymianie używali również wody różanej i cynamonu podczas pogrzebów. Używali także olejków zapachowych do kąpieli termalnych.

Kultury Bliskiego Wschodu

Na przestrzeni dziejów kultury Bliskiego Wschodu wniosły trwały wkład w perfumiarstwo. Dziś perfumiarze są w stanie uchwycić esencję tych zapachów i przedstawić je współczesnemu światu.

Chociaż nie ma konkretnych dowodów na to, że perfumy były używane wcześniej niż 4500 lat p.n.e., to prawdopodobnie już w tym czasie były używane na Bliskim Wschodzie. Wiele ziół i kwiatów było endemicznych dla tego regionu. Mówi się, że zapachy tych roślin mają właściwości antyseptyczne i lecznicze. Rośliny te były wykorzystywane w medycynie przez tysiące lat.

Perfumy są również ważną częścią religii muzułmańskiej. Wiele świętych tekstów opisuje kobiety jako pokryte „najczystszym piżmem”, podczas gdy zapachy mężczyzn są również określane jako dymne. Perfumy te są również używane do ochrony skóry i włosów, a także do zwalczania nieprzyjemnych zapachów.

Zapachy z Bliskiego Wschodu znane są ze swojej zmysłowości i mocy. Często są nawarstwione z elementami kwiatowymi i drzewnymi, takimi jak oud i bursztyn.

Starożytna cywilizacja arabska rozwinęła się po upadku Imperium Rzymskiego. Naukowa kultura tej cywilizacji wpłynęła na szkoły w całym średniowieczu. Wynalezienie alembików, ulepszonej metody destylacji, przypisuje się Jabirowi Ibn Hayyanowi, synowi aptekarza.

Arabski przemysł perfumeryjny jest rozwijającą się branżą w Europie. Luksusowe marki takie jak Bulgari i Louis Vuitton są popularne wśród zachodnich konsumentów. Wiele kompozycji perfumowych zawiera składniki pochodzące ze Wschodu, takie jak oud, szafran i guma labdanum.

Na Bliskim Wschodzie Bakhoor to olejek eteryczny, który powstaje z pachnących wiórków drzewnych, które nasącza się olejkami zapachowymi. Jest on następnie spalany jako kadzidło w miejscach publicznych. Bakhoor jest silnym wyrazem indywidualności.

Świat arabski od tysięcy lat znany jest ze swojej obsesji na punkcie perfum. Zapachy te uważane są za religijny dar od bogów. Muhammad ibn Abdullah, Prorok Muhammad, zachęcał do noszenia perfum w Koranie, a perfumy są uważane za część sunny, czyli najważniejszego modelu życia dla muzułmanów.

Nowoczesna chemia stała się podstawą współczesnych technik perfumeryjnych

Na przestrzeni wieków wykorzystywano różne metody wytwarzania perfum. Jednak naprawdę skutecznych metod jest tylko kilka. Wynika to z faktu, że produkcja perfum wymaga szerokiej wiedzy z zakresu chemii organicznej. W zależności od umiejętności perfumiarza, może on być zmuszony do wykonywania różnych zadań, takich jak ekstrakcja olejków z ziół, mieszanie nalewek, łączenie ekstraktów i wiele innych.

Historia perfumiarstwa sięga starożytnego Egiptu i Mezopotamii. Cywilizacja Indusu była również domem dla jednych z pierwszych znanych technik tworzenia perfum. Podczas ceremonii religijnych pachnące gumy były używane jako kadzidła.

Współczesna chemia pomogła stworzyć wspomniane mikstury. O ile niektóre metody nie zmieniły się zbytnio z biegiem czasu, o tyle zastosowanie syntetycznych związków chemicznych przebiło się do głównego nurtu. Do najpopularniejszych związków należą drzewo sandałowe, gałka muszkatołowa i wanilia.

Do najbardziej efektywnych metod produkcji perfum należą maceracja, destylacja i enfleurage. Maceracja polega na moczeniu surowych składników w wodzie, natomiast destylacja polega na ogrzewaniu cieczy z pachnącymi substancjami chemicznymi. Enfleurage polega na wyciągnięciu zapachu z cieczy do bazy tłuszczowej lub olejowej. Najbardziej efektywne metody mogą być skomplikowane i wymagają specyficznego sprzętu chemicznego.

Poza zwykłymi podejrzanymi, perfumeria była również używana do maskowania zapachów ciała, zwłaszcza osób zamożnych. Egipcjanie używali perfum podczas procesów balsamowania, a Rzymianie stosowali je rutynowo. Kilka wykopalisk archeologicznych ujawniło dowody na działalność aptekarską w dolinie Indusu. Kilka artefaktów znajduje się również na wystawie w Rzymie. Mimo że Rzymianie nie byli pierwszymi, którzy eksperymentowali z produkcją perfum, z pewnością przenieśli ją na wyższy poziom.

Najskuteczniejsze metody produkcji perfum mogą być skomplikowane, ale nagrody są warte wysiłku. Co więcej, istnieje kilka naturalnych i sztucznych substancji, które można wykorzystać do tworzenia perfum. W ostatnich latach olejki eteryczne stały się głównym nurtem, a nowe pokolenie perfumiarzy nauczyło się, jak wykorzystać ich zalety. Hobby w perfumerii wyposaży cię w narzędzia potrzebne do stworzenia własnych perfum. Najlepsze jest to, że Twoja kreacja będzie wyjątkowym i sugestywnym zapachem na Twój wyjątkowy dzień.

Aqua Mirabilis by Paolo Feminis

W całej historii Aqua Mirabilis znana była ze swoich właściwości leczniczych. Zalecano ją do leczenia ukąszeń komarów, owadów i przekrwienia. Używano go również do zabijania bakterii. Dzięki temu stał się popularną wodą kolońską.

Oryginalna Aqua Mirabilis to owocowa mieszanka zapachów. Był lekki i odświeżający na skórze. Polecana była również do leczenia zmarszczek i przekrwionej skóry. Do jego produkcji użyto mniejszej ilości surowych składników niż w przypadku innych perfum.

Giovanni Paolo Feminis stworzył oryginalną recepturę Aqua Mirabilis w Kolonii w 1693 roku. Była to mieszanka lecznicza, która miała lekki cytrusowy aromat. Urodził się w północnych Alpach włoskich w 1666 roku i jako młody człowiek wyemigrował do Kolonii. W Kolonii założył sklep gorzelniczo – zielarski. Był również patronem kościoła Santa Maria Novellia.

Giovanni Maria Farina w późniejszym okresie życia przejął biznes Feminisa. Później nadał Aqua Mirabilis francuski charakter, nadając jej nazwę Eau de Cologne. Oryginalna Eau de Cologne składa się z ponad 25 składników. W jej skład wchodzi bergamotka, lawenda i neroli. Jest to najstarsza woda kolońska.

Aqua Mirabilis firmy Farina stała się popularna we Francji. Oficerowie armii francuskiej używali jej do dezynfekcji swojego ciała. Używano go bardziej do higieny niż jako perfum. Oryginalna receptura została przekazana Jean-Marie Farinie, który następnie spopularyzował ją w Kolonii. Postanowił również podkreślić swoje nazwisko na etykiecie Aqua Mirabilis.

W XVIII wieku fanem Eau de Cologne został Napoleon Bonaparte. Zamówił 72 flakony tych perfum. Używało go również kilku monarchów. Perfumy stały się sławne we wszystkich prowincjach Nadrenii.

Na początku 1900 roku Aqua Mirabilis firmy Feminis mogła być eksportowana do Turcji. Oryginalna woda kolońska jest obecnie chroniona jako oznaczenie geograficzne.

W całej historii Aqua Mirabilis było wielu naśladowców. Prawdziwa tożsamość producenta nie zawsze była ważna dla klientów. Chcieli oni jedynie wiedzieć, gdzie znajduje się fabryka. Często byli przekierowywani przez fałszerzy do innych zakładów.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *