Różnica między naturalnymi a syntetycznymi składnikami perfum

Różnica między naturalnymi a syntetycznymi składnikami perfum

Używanie naturalnych lub syntetycznych składników perfum może zrobić ogromną różnicę w aromacie i zapachu Twojego ulubionego zapachu. Jednak może być trudno wiedzieć, który składnik perfum jest dla Ciebie odpowiedni. Oto kilka kluczowych wskazówek, które pomogą Ci podjąć decyzję.

Przedstawiamy artykuł, który jest owocem wspólnych działań z beauty-control.pl

Syntetyczne

Niezależnie od tego, czy chcesz uzyskać zapach, który utrzymuje się przez lata, czy taki, który szybko zanika, istnieje duża różnica między naturalnymi i syntetycznymi składnikami perfum. Wielu konsumentów obawia się, że syntetyczne substancje zapachowe mogą mieć negatywny wpływ na ich zdrowie. Jednak nie zawsze tak jest. Często te substancje zapachowe są bezpieczniejsze niż ich naturalne odpowiedniki.

Ogólnie rzecz biorąc, naturalne zapachy zawierają składniki botaniczne, takie jak kwiaty i piżmo. Syntetyki, z drugiej strony, są przede wszystkim wykonane z chemikaliów. Te substancje chemiczne mogą pomóc w tym, aby zapach trwał dłużej i pachniał lepiej. Niektóre zapachy zawierają mieszankę zarówno naturalnych, jak i syntetycznych składników.

Według ostatnich badań przeprowadzonych przez International Fragrance Association (IFRA), różnica pomiędzy naturalnymi i syntetycznymi składnikami perfum nie jest koniecznie taka, jakiej można by się spodziewać. Według badań, różnica jest bardziej funkcją technologii stojącej za tymi dwoma rodzajami składników. Technologia stojąca za syntetycznymi składnikami jest bardziej zaawansowana i może być wykorzystywana do tworzenia zapachów, które są lepsze dla środowiska.

Naturalne zapachy są zazwyczaj droższe niż ich syntetyczne odpowiedniki, choć niekoniecznie jest to zła rzecz. Naturalne składniki są również droższe w uprawie. Na przykład pozyskiwanie piżma ze zwierzęcia jest procesem niezwykle czasochłonnym. Nie jest też zbyt przyjemny. Wiele naturalnych składników zawiera związki uczulające, które u niektórych osób mogą wywołać alergię.

Dodatkowo, naturalne materiały mogą nie być tak popularne jak ich syntetyczne odpowiedniki. Tego typu materiały mogą się różnić od partii do partii, co utrudnia konsumentom określenie, które produkty są najbardziej skuteczne. Ponadto mogą one nie być w stanie zaoferować tego samego zakresu zapachów, co ich syntetyczne odpowiedniki.

Podczas gdy wciąż trwają debaty na temat różnicy między naturalnymi i syntetycznymi składnikami perfum, ważne jest, aby znać różnicę między nimi, aby móc podjąć mądrą decyzję o zakupie. Na dłuższą metę jedyną prawdziwą różnicą między tymi dwoma jest Twoja osobista preferencja. W niektórych przypadkach, syntetyki mogą być bardziej przyjazne dla środowiska, podczas gdy w innych, wszystko zależy od osobistego gustu.

Naturalne składniki mogą również różnić się od partii do partii, co sprawia, że trudno jest wiedzieć, które zapachy są najlepsze. Ponadto, mogą one nie być łatwo dostępne. Jednak wiele perfum z wyższej półki zawiera śladowe ilości naturalnych ekstraktów.

Choć prawdą jest, że syntetyczny zapach może być lepszy dla Twojego zdrowia, istnieje również wiele syntetycznych składników zapachowych, które są szkodliwe. Na przykład ftalany, grupa związków chemicznych, zostały powiązane z szeroką gamą problemów zdrowotnych. Dlatego chemicy nie osiągnęli konsensusu w sprawie różnicy między naturalnymi i syntetycznymi składnikami zapachowymi. Jednak kilku badaczy twierdzi, że różnica między naturalnymi i syntetycznymi składnikami perfum może być bliższa prawdy niż niektórzy konsumenci zdają sobie sprawę.

Naturalne

Niezależnie od tego, czy jesteś zagorzałym miłośnikiem perfum, czy po prostu chcesz spróbować czegoś nowego, ważne jest, aby wiedzieć, jaka jest różnica między naturalnymi i syntetycznymi składnikami perfum. Naturalne pochodzą z materiału roślinnego, podczas gdy syntetyczne są tworzone w laboratorium. Może to oznaczać różnicę między bezpiecznymi i zdrowymi perfumami a takimi, które są szkodliwe dla Twojego zdrowia.

W ostatnich latach pojawiło się wiele złych opinii na temat syntetycznych substancji zapachowych. Ten rodzaj perfum jest tworzony w laboratorium i zawiera setki nieujawnionych składników. Można je również znaleźć w markach, które twierdzą, że używają naturalnych zapachów. Jednak te składniki mogą być szkodliwe dla Twojego zdrowia i środowiska.

Syntetyki mogą zawierać ftalany, które zostały zaprojektowane tak, aby tworzywa sztuczne były bardziej miękkie. Niektóre substancje zapachowe zawierają te ftalany, które mogą powodować reakcje alergiczne. Są one również niebezpieczne, ponieważ mogą zaburzać hormony. Mogą również powodować wady wrodzone u dzieci i mogą wywoływać komórki rakowe.

Syntetyczne substancje zapachowe mogą również zawierać tajemnicze alergeny. Jeśli nie jesteś pewien, jakie składniki są w zapachu, najlepiej przeczytać rzeczywistą etykietę składników. Możesz również sprawdzić etykietę pod kątem słów „fragrance” lub „essential oil”. Nigdy nie należy używać perfum bez przeczytania etykiety.

Naturalne substancje zapachowe mogą być pozyskiwane z wielu różnych części roślin. Należą do nich kwiaty, drewno, żywica i owoce. Jednak proces ten nie zawsze jest zrównoważony i może szkodzić środowisku. Ponadto składniki używane do tworzenia tych perfum mogą być drogie.

W przeciwieństwie do syntetyków, naturalne perfumy są pozyskiwane z surowców i uprawiane na określonych obszarach. Ze względu na ich potencję, powinieneś używać ich z ostrożnością. Naturalne zapachy można znaleźć również w niektórych markach z wyższej półki. Niektóre z tych zapachów zawierają również naturalny wosk, miód i wosk pszczeli. Alternatywnie możesz wybrać perfumy wegańskie, które zawierają wyłącznie składniki pochodzenia roślinnego. Jednak zawsze należy czytać etykietę, aby dowiedzieć się, czy kupowane perfumy są naturalne czy syntetyczne.

Naturalne zapachy są droższe niż syntetyki. Aby wyprodukować jeden kilogram olejku różanego, trzeba by zebrać 4000 kilogramów płatków róż. Również proces zbierania może być szkodliwy dla środowiska. Ponadto wiele owoców nie może być wykorzystywanych do tworzenia zapachów. Jeśli masz wrażliwą skórę, powinieneś unikać wszystkich substancji zapachowych.

Jednak syntetyki są znacznie tańsze i łatwiejsze w produkcji. W rzeczywistości przemysł perfumeryjny wykorzystuje ponad 3100 syntetycznych związków zapachowych. Wiele z tych związków nie zostało przetestowanych pod kątem bezpieczeństwa przez FDA. Jednak Instytut Badań Materiałów Zapachowych (RIF) testuje wszystkie składniki pod kątem bezpieczeństwa i rekomenduje je Międzynarodowemu Stowarzyszeniu Zapachowemu.

Naturalne składniki perfum obejmują olejki eteryczne, oleożywice, frakcje i destylaty. Podczas procesu produkcyjnego, nuty zapachowe są ekstrahowane za pomocą destylacji parowej i dehydratacji. Te nuty zapachowe są następnie mieszane ze sobą, aby stworzyć unikalny charakter perfum.

Hybryda

Pomimo nazwy perfum, hybryda to zapach, który składa się z kilku naturalnych i syntetycznych składników. Niektóre z tych składników są pozyskiwane z całego świata, podczas gdy inne są ręcznie wybierane z jednego regionu. Hybrydowa woda kolońska i płyn do dezynfekcji rąk wykorzystuje charakterystyczną mieszankę organicznych olejków eterycznych, alkoholu zbożowego i odżywczych emolientów, aby pozostawić Twoje ręce miękkie i czyste. Ta hybryda to nowoczesne ujęcie klasycznego środka do dezynfekcji rąk i wody kolońskiej, zapewniające odrobinę wyrafinowania w codziennej rutynie.

Aby uzyskać najlepszy możliwy zapach, będziesz musiał współpracować z chemikiem, który zna się na ezoterycznej sztuce mieszania mikstury chemicznej. Mogą oni spędzić kilka lat eksperymentując ze składnikami, aż znajdą idealną mieszankę. Mogą również zdecydować się na stworzenie zapachu od podstaw. Najważniejszą częścią tego procesu jest to, że najlepsze zapachy są mniej skoncentrowane i bardziej subtelne niż ich pełne odpowiedniki. Na przykład, hybrydowa woda kolońska może zawierać tylko 3% olejku i 60% – 80% alkoholu. Na szczęście jest to niewielka cena za aromatyczny koktajl.

Istnieją dwa podstawowe sposoby ekstrakcji olejku eterycznego, pierwszym z nich jest destylacja z parą wodną. Drugim jest bardziej nowoczesna metoda polegająca na zastosowaniu podgrzanych tłuszczów, które nasączają kwiaty zapachem. Te dwa procesy mogą zająć lata, aby opanować, ale wyniki są mnogością pachnących słodkich olejków. Proces jest wspomagany przez najnowszą technologię w produkcji perfum. Niektórzy perfumiarze używają nawet mikrochipów do kontrolowania procesu.

Jedną z najstarszych metod jest enfleurage lub enfloqueting. Technika ta wykorzystuje szklaną płytkę pokrytą tłuszczem, aby kwiaty mogły się do niej przyczepić. Rezultatem jest najlepiej perfumowana woda kolońska, jaką kiedykolwiek powąchasz. Sztuką jest, aby nie przelać cieczy, ale zamiast tego, aby pozwolić mu odparować powoli. Proces ten jest również najtańszym sposobem na wyprodukowanie zapachu, który będzie pachniał jeszcze wiele lat później.

W ostateczności niektórzy perfumiarze używają substancji petrochemicznych, aby stworzyć zapach od podstaw. Kilka miliardów dolarów sprzedaży przypisuje się perfumom produkowanym w samych Stanach Zjednoczonych.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *